ב"ה
שלום רב,
HIBM היא מחלת ניוון שרירים תורשתית ועד כה – חשוכת מרפא. שכיחותה גבוהה בקרב יהודים יוצאי איראן ושכנותיה, אחד מכל 20 אנשים נושא את המוטציה ולעיתים קרובות מדובר בבני משפחה.המחלה מתבטאת בחולשת שרירים הדרגתית ברגליים, ובשלב מאוחר יותר פוגעת בשרירי הידיים, השלד והצוואר ומובילה לנכות כללית.
תיאור המחלה נרשם לראשונה ב- 1984 על-ידי פרופ' זוהר ארגוב מבית-החולים הדסה עין-כרם בירושלים. בשנת 1996 מופה מיקומו של הגן האחראי למחלה על הזרוע הקצרה של כרומוזום תשע. פרופ' סטלה מיטרני-רוזנבאום מבית-החולים הדסה הר הצופים, היא שמיפתה ואף מצאה בשנת 2001 את הגן, שגרסאות פגומות שלו גורמות להתפתחות HIBM.
המדענים הפעילו באופן מתוחכם את מאגרי הנתונים שנוצרו במסגרת פרויקט גנום האדם, והצליחו לזהות את המוטציה הגנטית הגורמת למחלה. המוטציהש התגלתה פוגעת באנזים הממלא תפקיד מרכזי במסלול האחראי לבניית מולקולות סוכר מסוג Sialic acid שהן מרכיב חיוני במבנה ובתפקוד של חלבונים רבים. החוקרים משערים שהעדר הסוכר גורם להצטברות חלבון פגום בתאי השריר, דבר הגורם לניוונם. תגליתזו פתחה פתח להבנה עתידית טובה יותר של ניוון השרירים, ואף לפיתוח אמצעים מתקדמים לטיפול וריפוי המחלה.
לאחר שנבדקו במשך השנים אופציות מחקר מסוגים שונים, רוב החוקרים מאוחדים בדיעה כי הריפוי היעיל למחלה הינו גנטי, החדרת גן בריא שיגיע לתוך תאי השרירים, יתאחד עם שרשרת הדנא ויחזיר את התא לתיפקוד.
כיום מתקיים מחקר משותף בין המעבדה לביולוגיה מולקולרית בהדסה הר הצופים ואוניברסיטת טוקיו, אשר הראה הצלחה עצומה בעצירת המחלה ובריפוי השרירים המנוונים והחזרתם לתיפקוד. בתוך מספר חודשים ניתן יהיה להתחיל בניסוי בבני אדם באישור משרד הבריאות הישראלי וועדת הלסינקי.
בלוס אנג'לס התאגדו שתי עמותות האוספות כספים ומשקיעות במימון מחקרים למציאת ריפוי.
עמותת HIBM ישראל הוקמה ע"י החולים ופועלת מטעמם לקדם את הטיפול באמצעים שונים ברי השגה, מהם הנמצאים בשלבי מחקר. לצורך זה פועלת העמותה להשגת כספים למימון יישום המחקרים וכן לשיתוף במידע ולקשר בין החולים והחוקרים.
האתר מתעדכן במידע על התקדמות המחקרים, וכן על אופציות טיפוליות שונות המסוגלות לעכב את התפתחות המחלה ולשפר איכות החיים ותיפקוד החולים.
החולים במחלה, שחייהם נפסקו בצורה טראומטית, מבקשים את עזרתכם במימון הטיפול הרפואי הנסיוני. כל טיפול הינו במסגרת מחקרית ועל כן אינו ממומן ע"י קופות חולים, ביטוח רפואי או חברת תרופות. הצלחת טיפול ראשוני זה תחזיר לתפקוד את מרבית החולים ואף תקדם ריפוי גנטי של מחלות עם גורם גנטי ומחלות ניווניות שונות.
תבורכו על כל עזרה, ומשמים יחזירו לכם תמורת נדיבותכם.
מירה אפרתי – יו"ר
עמותת HIBM ישראל
טל פקס 03-7518370

סגירת תפריט